Rehabilitacja po udarze jest szczególnie ważna rzeczą, aby jak najszybciej zacząć terapię osób po udarze. Od niej zależy bowiem kiedy i w jakim stopniu pacjent powróci do poprzedniej sprawności. Udar jest trzecim pod względem zgonów po nowotworach i dolegliwościach układu krążenia. Rozumiemy jak dużo osób ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze powinna być rozpoczęta praktyczne jak najszybciej pod okiem doświadczonych rehabilitantów. Za udar w większości wypadków odpowiada zwężenie żył w mózgu, które odcinają dopływ krwi i utrudniają podstawowe funkcje życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie chorego do czynności przed chorobą. W zależności co zostało uszkodzone, doktor zaleca serie ćwiczeń. Mogą one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Chory zwyczajnie przestaje być osobą niezależną i jest skazany na uwagę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze powinna być wdrożona jak prędko, kiedy stan chorego na to pozwala. Rehabilitacja po udarze możemy wyróżnić 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – etap pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym okresie pacjent przebywa w szpitalu. Pora jej trwania bywa różny, zazwyczaj jest to z 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – etap drugi to rekonwalescencja. Są tu wprowadzenie ćwiczenia, aby pacjent mógł jak prędko wrócić do sprawności przed udarem. Trwa on wyjątkowo różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on bardzo długo ponieważ choćby do kilkunastu lat. Polega na rehabilitacji w czynnościach robionych przed udarem

Wczesna rehabilitacja po udarze skutki:

  • wielkości oraz lokalizacji uszkodzenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu chorego przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie leczenia i fizjoterapia,
  • pomoc ze strony przyjaciół.

Idealną strategią jest rehabilitacja po udarze w apartamencie. Wiadomo, że najefektywniejszą pomoc otrzyma on w specjalnych ośrodkach, ale z różnych przyczyn nie każdy spośród nas może na to sobie pozwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w apartamencie winniśmy przygotować środowisko oraz konieczny sprzęt, tak aby pacjent, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia.

Szczególnie cenne jest ponadto ponowne rozwijanie umiejętności wykonywania podstawowych, prostych czynności, takich jak ubieranie się lub mycie. Istotnym czynnikiem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u chorego poczucia wolności. Jeśli pacjent wymaga koniecznej pomocy możemy też zatrudnić fizjoterapeutę który co kilka dni będzie robił zadania. Ważne jest, aby praktyka była jego codziennością Samodzielne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w stanie wykonywać przed udarem. Szacuje się, że tylko 30% osób po udarze odzyskuje pełną swobodę, ale jeżeli terapia u nas była niezwykle dostępna ten procent na 100% byłby ogromniejszy. Stąd tak ważne jest aby rehabilitacja po udarze była dostępna dla wszystkich na szerokim poziomie.