Fizjoterapia po COVID po przebyciu dolegliwości, staje się ona potrzebna wśród osób, które miały związek z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie stałego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą trwać nawet przez rok od zakażenia. Rehabilitacja po COVID jest potrzebna do jak najszybszego pozbycia się niepokojących objawów, więc im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tym lepiej dobrane techniki leczenia. Niezwykle istotne jest też niebagatelizowanie objawów, skoro w wielu wypadkach potrafią się one nasilać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a nadal borykają się z dokuczliwymi objawami, powinny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 winna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego chorego, ponieważ objawy potrafią się różnić w zależności od osoby. Więc też|też wcześniejsza konsultacja z rehabilitantem jest istotna, aby stworzyć spersonalizowany cel leczenia i terapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg różnych zabiegów, z których niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich skuteczność i zalety dla chorych. Oto kilka znanych zabiegów wykorzystywanych w ciągu fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię i terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może posłużyć w ograniczeniu bólu i polepszeniu krążenia krwi i limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces leczenia i redukcję stanu zapalnego.

Terapia falą uderzeniową potrafi być dobrą metodą w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i przyspieszeniu procesu naprawy tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID kluczowe są również treningi relaksacyjne, które mają na celu redukcję stresu, poprawę samopoczucia i regulację pracy organizmu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza lub metoda głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w chorobach związanych z długim stresem i poprawiać ogólną kondycję psychiczną i fizyczną pacjenta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest następną popularną formą stosowaną w terapii po COVID-19. Polega ona na zastosowaniu innych metod manualnych przez rehabilitanta w celu polepszenia zakresu ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego i złagodzenia bólu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich i rozwijanie mięśni, a wszystko to wykonywane jest zgodnie z indywidualnymi sprawami pacjenta.
Wszystkie te formy potrafią być korzystne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór zabiegów powinien być ustalony z lekarzem, który dostosuje terapię do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Ważne jest też regularne monitorowanie postępów i dostosowywanie planu rehabilitacji w miarę potrzeb.