Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym zabiegu kręgosłupa, który posiada zmniejszyć ból w jego obrębie. Jest jedną spośród najczęściej przeprowadzanych operacji. Używa się do niej mikroskop operacyjny, aby uzyskać jak największe powiększenie. Microdiscektomia polega na odciążeniu ucisku na korzeń nerwowy. To właśnie w zasadniczej mierze on przyczynia się za odczuwanie dyskomfortu pleców przez pacjenta. Wykorzystuje się ją, gdy nastąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego i nie ma nadziei jego zlikwidowania nowymi technologiami. Microdiscektomia może być wykonywana prywatnie w cenie około 12 tysięcy za operację. Na NFZ jest również robiona jednak okres oczekiwania może okazać się niezwykle długi. Microdiscektomia to zasadniczo dolegliwości związane z przepukliną krążka międzykręgowego wywołane są przede wszystkim naciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na rodzaje przepukliny możemy wyróżnić 3 zasadnicze etapy:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który odczuwają chorzy może przynosić wielki dyskomfort. Wzmaga się on podczas wysiłku czy kichania. Występujący się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może prowadzić ucisk na nerw oraz cierpienie. Microdiscektomia na czym polega operacja.? Wykonywana jest ona w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, gdyż wszystkie mięśnie są wiotkie. Chirurg robi małe nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zwykle operacja trwa około 2 h. W początkowej dobie po operacji chory jest stawiany na nogi, a w kolejnej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie lekami? Wszelkie leki powinny być przepisywane pod kontrolą specjalisty. Kluczowe jest aby, korzystać również a tabletek rozkurczających. Jednak miejmy na uwadze jeżeli ból staje się bardzo intensywny to powinniśmy pomyśleć o operacji. Lekcja dobrego unoszenia ciężarów jak np zakupu będzie w tym wypadku niezbędna. Przedmioty powinny być unoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to ciągłe rozproszenie sił działających na kręgosłup oraz chroni nierównomiernemu naciskowi. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 kiedy powinno się przeprowadzić operacje:

 • ulokowanie przepukliny w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i ucisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia czucia w kończynach dolnych, które są wywołane systemem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni nogi bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć trochę inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najpopularniejszych należą:

 • infekcja,
 • zniszczenie korzenia nerwowego,
 • zniszczenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa

Microdiscektomia czy warto zapisać się na operację. Na 100% tak, bowiem często ból może powodować na zaburzenia w tradycyjnym funkcjonowaniu.