Microdiscektomia jest więc mało inwazyjny zabieg chirurgiczny, jaki ma za zadanie złagodzić objawy bólu kręgosłupa. Jego celem jest zmniejszenie ucisku nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest przeważnie robionym według statystyk operacją operacyjnym. Używa się do jej zrealizowania mikroskopu, dzięki któremu potrafimy bezpośrednio wyciąć uszkodzony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 służy nie tylko zniwelowaniu bólu między kręgowych, jednak też zniwelowaniu napięcia w obrębie kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem szybkim oraz rzadko przynosi ze sobą powikłania, gdyż chirurg nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi formę wykorzystywanych powszechnie metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia jest prowadzona w znieczuleniu ogólnym pod pełną narkozą. Pacjent kładzie się wygodnie na brzuchu, gdzie wykonywane są badania z podaniem kontrastu, jakie dokładnie oznaczają miejsce zabiegu. Powszechnie wykorzystuje się tu rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Mikrodiscektomia polega na wykonaniu nacięcia skóry około 2-3 cm. Następnie mięśnie odchodzące od charakteru są odginane, aby chirurg posiadał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego specjalista wycina wadliwy dysk czy przepuklinę. Operacja nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w pierwszej dobie chory zostaje postawiony do pozycji| siedzącej. Następnej doby zwykle wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest praktycznie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to jedynie kilka procent. Chory może czuć ból i mieć kłopoty z chodzeniem. Może także pojawić się ból w czasie leżenia.
Microdiscektomia wykonywana jest głównie:

  • lędźwiowego zespołu korzeniowego
  • osłabienia napięcia mięśniowego w stopach lub podudziach
  • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych

Microdiscektomia jak wygląda terapia?
W ciągu pierwszych 3 tygodni należy udać się do rehabilitanta. Te pierwsze tygodnie są najistotniejsze. Najkorzystniejszym lekarstwem jest tutaj seria krioterapii, która zmniejszy opuchliznę i zminimalizuje ból. W czasie fizjoterapii po microdiscektomia zalecane są też elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy rozmaitego typu treningi powiązane z utrzymaniem właściwej postawy lub chodzenia. Polecane są także mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, treningi bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego
Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak wszelki zabieg ponosi ze sobą ryzyko, ze po pewnym czasie dyskomfort może wrócić. Ale według wyliczeń tyczy to około 10% wszystkich operowanych. Dzieje się to kiedy twój dysk może ponownie spaść do kanału kręgowego. W czasie zabiegu nie wszystkie części dysku mogły pozostać usunięte.
Microdiscektomia a powikłania.
Jak każdy zabieg niesie ze sobą powikłania, jakie potrafią zdarzyć się w ciągu zabiegu. Utrata krwi, reakcja alergiczna na narkozę lub takie, które są bezpośrednio powiązane z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • infekcje bakteryjne w czasie zabiegu lub po nim.