Fizjoterapia po COVID po przebyciu choroby, staje się ona potrzebna wśród osób, jakie miały styczność z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, złe samopoczucie czy uczucie chronicznego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą trwać nawet przez rok od infekcji. Rehabilitacja po COVID jest istotna do jak najszybszego pozbycia się uciążliwych objawów, dlatego im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tym lepiej dopasowane metody leczenia. Szczególnie istotne jest także niebagatelizowanie objawów, gdyż w wielu przypadkach potrafią się one nasilać z okresem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a nadal borykają się z ciężkimi objawami, winny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 winna być dostosowana do swoich potrzeb każdego klienta, ponieważ objawy potrafią się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza konsultacja z rehabilitantem jest istotna, aby opracować spersonalizowany plan działania i fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID zawiera szereg różnych zabiegów, z których niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich efektywność a zalety dla chorych. Oto kilka popularnych zabiegów stosowanych w czasie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię oraz terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może wspomóc w zmniejszeniu dyskomfortu oraz poprawie krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia oraz zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową może być dobrą technologią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego oraz przyspieszeniu procesu regeneracji tkanek.

Professional physiotherapists working with patients in rehabilitation center


2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID charakterystyczne są też treningi relaksacyjne, jakie mają na celu zniwelowanie stresu, poprawę samopoczucia oraz regulację pracy organizmu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza lub technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w chorobach powiązanych z stałym stresem oraz zwiększać ogólną kondycję psychiczną oraz fizyczną pacjenta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest nową prostą technologią używaną w terapii po COVID-19. Polega ona na zastosowaniu nowych technik manualnych przez lekarza w celu polepszenia kierunku ruchu, zminimalizowania napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich oraz rozciąganie mięśni, oraz wszystko to prowadzone jest zgodnie z własnymi sprawami chorego.
Wszystkie te techniki potrafią być korzystne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór zabiegów winien być ustalony z lekarzem, który dopasuje terapię do indywidualnych potrzeb również stanu zdrowia pacjenta. Ważne jest także systematyczne monitorowanie postępów i dopasowanie planu rehabilitacji w miarę potrzeb.