Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest niezwykle istotna i potrzebna, bez niej chory nie wróci do zdrowia szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra powinno się wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Kwalifikuje się on do zabiegów operacyjnych, w jakim następuje zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na myśli korzystania głównie z fizykoterapii, do jakiej potrafimy dodać:

  • zwiększenie grupy fizycznej
  • poprawa ruchomości ścięgien
  • rozciągnięcie przykurczy
  • poprawa efektywności oraz ogólnej sprawności pacjenta

Na samym początku już kolejnego dnia po zabiegu zaczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Innym kluczowym momentem jest edukacja chodzenia o kulach. Po operacji chory chodzi o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po zabiegu kule może zostawić i próbować rozpocząć chodzić samodzielnie .Wbrew pozorom nie jest to łatwa rzecz. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie polecane jest wykonywanie prostych kroków wahadłowych. Ćwiczenia robi się 3-4 razy na dzień w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na postawieniu do pionu chorego oraz zaczęciu ćwiczeń jak unoszenie kolana itp. Gdy już opuśćmy szpital jest potrzebna dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do domu fizjoterapia po endoprotezie biodra winna odbywać się pod okiem rehabilitanta, który zadba o odpowiednia postawę. Ważne jest także wzmacnianie mięśni nogi, ale ćwiczenia muszą być realizowane regularnie i w dobry sposób. Istotny jest tu czas w którym zaczniemy robić ćwiczenia. Fizjoterapia po endoprotezie biodra będzie szybsza jeżeli ćwiczenia zaczniemy od razu. Często chorzy boją się ich wykonywania ze względu na odczuwania dyskomfortu, jednak specjalista ułatwi nam dostosować zakres ćwiczeń do naszych granic. Należy mieć na uwadze, aby parę dni po zabiegu zachować zdrowy rozum i nie forsować się za bardzo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra poruszanie się o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze parę tygodni po zabiegu niestety jesteśmy zmuszeni opierać nasz ciężar ciała na balkoniku, który ułatwi nam przemieszczanie się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 na balkoniku winna być dopóki póki nie wrócą nam siły oraz równowaga. Następnie lekarz zaleci nam przejście na 2 kule i zaczęcie nauki schodzenia po schodach.

Dla dziewczyn zdrowych nie stanowi to problemu jednak u osób po takich zabiegach przeważnie jest to niezwykle duży kłopot, nie tylko fizyczny, lecz przede wszystkim psychiczny. Pokonanie swoich słabości może niestety chwilę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra i umiejętność chodzenia nie należy do łatwych. Na początku musisz podpierać się poręczy i stawiać stopę tylko na jeden stopień , a wtedy dokładać drugą. Nigdy nie próbuj tegoż na przemian Twój organizm nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to jakieś 4 miesiące. Ale u niektórych może trwać krócej. Ważne jest byśmy się do wymagań eksperty oraz ćwiczyli systematycznie.